فروش تبدیل کیا ترنم
...
تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:03 | نویسنده :

<a style=تولد سیاره , منظومه شمسی" title="تولد سیاره , منظومه شمسی" style="text-align: justify; border: 1px solid rgb(229, 229, 229); border-top-left-radius: 3px; border-top-right-radius: 3px; border-bottom-left-radius: 3px; border-bottom-right-radius: 3px; display: block; margin: 15px auto; padding: 5px;" />

ستاره شناسان برای نخستین بار توانستند تولد دو سیاره غول پیکر را در حال بلعیدن گاز اطراف خود در هنگامی که به دور ستاره مادر خود می گشتند، رصد کنند.

این رویداد که توسط بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان رصد شده است، نشان دهنده جریان های بسیار عظیمی از گاز در سراسر شکاف موجود در حلقه ای از ماده اطراف یک ستاره جوان است.

این کشف می تواند پشتیبانی برای نظریه های چگونگی رشد سیارات باشد.تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:03 | نویسنده :

سه تلسکوپ فضایی ناسا با مشاهده کهکشان‌های برخوردی آنتن در 3 نور متفاوت، تصویر ترکیبی منحصر به فردی را ایجاد کرده‌اند که جزئیات فرآیند 100 میلیون ساله برخورد این دو کهکشان را به وضوح مشخص می‌کند.

بهترین مشاهده‌گرهای سازمان فضایی ناسا،‌ یعنی تلسکوپ های چاندرا، اسپیتزر و هابل، این بار دست به دست هم داده‌اند و با همکاری یکدیگر، تصویری بی‌نظیر از کهکشان‌های آنتن در اختیار ما قرار داده‌اند.

برای دیدن فیلم به ادامه مطلب بروید.تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:03 | نویسنده :

اصلا فکر نکنید اگر این روزها خبرهای زیادی از سیاره های فراخورشیدی به گوشتان می رسد و یا فاصله میان اعلام چنین خبرهایی کاهش یافته است پس ارزش خبرهای مربوط به این کشفیات اهمیت خود را از دست داده اند.

 سیارات فراخورشیدی یکی از داغ ترین موضوعات ستاره شناسی معاصر است و تا زمانی که سیاره زیست پذیری در این باغ وحش کیهانی پیدا نکرده باشیم و حتی بعد از آن، چیزی از اهمیت این داستان ها کم نمی شود.تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:03 | نویسنده :


دوربین HiRISE این عکس را هنگامی که مدارگرد در حال عبور از فراز منطقه Amozonis Planitia در شمال مریخ بود ثبت کرد. در منطقه عکس برداری شده، آثار و نشانه‌های بسیاری از طوفان‌ها و گردبادهای گذشته نیز به صورت رگه‌ها و نوارهایی بر سطح منطقه رویت پذیر بود.
تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:03 | نویسنده :

 

حال گسترش و انتشار در اینترنت، شبکه های اجتماعی، ایمیل ها و حتی برخی نشریات است چنین ادعا شده که ناسا پیش بینی نموده در روزهای 23 ،24 و 25 دسامبر 2012، زمین در خاموشی کامل و تاریکی مطلق خواهد بود. این واقعه به دلیل همترازی کیهانی و انتقال زمین به یک بعد جدید در فضا می باشد. گسترش این پیام باعث ایجاد دلهره و ترس در بین بسیاری افراد گشته است. اما آیا این موضوع واقعیت دارد و چنین چیزی ممکن است؟ تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :

محصولات آماده‌ی مصرف:

این نوشیدنی‌ها در قوطی‌ها و ظروف مخصوص بسته‌بندی گردیده و برای مصرف آن‌ها کافی است، درب قوطی را باز نمایید. این قبیل محصولات به دو گروه محصولات معمولی و محصولات ایزوتونیک قابل تقسیم می‌باشند.

الف- نوشیدنی‌های ورزشی معمولی:

این محصولات که به تازگی در بازار کشور انواعی از آن‌ها تهیه و عرضه می­گردد، به دلیل سهولت مصرف مطلوب است. لیکن، آن چه که می‌بایست مورد بررسی قرار گیرد، درصد مواد و ترکیبات موجود در این نوشیدنی‌هاست، زیرا همان طور که ذکر گردید با کاهش یا افزایش هر یک از ترکیبات ممکن است میزان و سرعت جذب مایع دچار نقص گردد و این امر با افزایش درصد مواد کربوهیدراتی، املاح غیرضروری یا ویتامین‌ها به وجود خواهد آمد. مصرف چنین نوشیدني­هایی، نه تنها برای عملکرد ورزشی یک ورزشکار مفید نخواهد بود، بلکه موجب آسیب آن نیز خواهد شد.
تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
همه‌ی خانم‌ها در زمان بارداری بین 11.5 تا 16 کیلو گرم و در برخی موارد بیشتر وزن اضافه می‌کنند. مسئله‌ی مهمی که وجود دارد این است که وزن اضافه شده در بارداری باید بعد از زایمان کاهش پیدا کند.

بعدزایمان

 

اگر بعد از زایمان کاری برای کاهش وزنتان نکنید امکان دارد که بعد از 15 تا 20 سال دیگر دچار اضافه وزن بیش از حد یا چاقی مفرط شوید. اما باید توجه داشته باشید که برای کاهش وزن بعد از بارداری حداقل 9 ماه زمان لازم است. پس باید صبور باشید. در این مقاله ما 6 توصیه برایتان داریم تا شما را به تدریج به وزن اولیه‌تان برگرداند.

 

دور رژیم‌های لاغری را خط بکشید

شاید کمی عجیب به نظر بیاید اما رژیم‌های سفت و سخت می‌تواند تمام نقشه‌های شما را برای لاغری نقش بر آب کند. شما خودتان را از غذاهای مورد علاقه‌تان محروم می‌کنید و در عین حال به دلیل وظایف مادرانه‌ای که به دوشتان افتاده استرس زیادی دارید. این شرایط می‌تواند استرس‌تان را افزوده و اضافه وزن نصیبتان کند. اگر بعد از بارداری به عادت‌های غذایی سالم برگردید و به اندازه غذا بخورید به تدریج به وزن قبلی خود بر می‌گردید.
تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
کاهش وزن پس از بارداری و رسیدن به وزن مناسب مسئله‌ای زمان‌بر اما امکان‌پذیر است.

کاهش وزن

برای کاهش وزن مناسب باید برنامه غذایی سالم داشت و فعالیت بدنی را در برنامه روزانه گنجاند.

هیچ راز یا مسئله‌ی پیچیده ‍ ‌ای در کاهش وزن و سایز بعد از بارداری وجود ندارد.

تنها عوامل موثر در این امر داشتن برنامه غذایی سالم، فعالیت بدنی مستمر و روزانه و صبر و شکیبایی زیاد است. فراموش نکنید تنها هدف کاهش وزن پس از بارداری کاهش سایز و امکان پوشیدن لباس‌های قبل از بارداری نیست بلکه هدف اصلی افراد باید این گونه تعریف شود که کاهش وزنی که پس از بارداری صورت می‌گیرد موجب ارتقای سطح سلامت زنان در طول زندگی‌شان می‌شود.تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
رژیم تک‌بعدی، عبارت است از مصرف اشکال مختلف یک ماده غذایی خاص در کوتاه‌مدت که افرادی به کار می‌برند که می‌خواهند سریعاً به کاهش وزن دست یابند.

رژیم‌ تک‌غذایی

انواع رژیم‌های تک غذایی شامل رژیم مایعات، رژیم‌های کم کربوهیدرات یا با پروتئین و چربی بالا هستند یا از مواد غذایی‌ای تشکیل شده‌اند که کالری منفی ایجاد می‌کنند که در آن‌ها به جای دریافت کالری از مصرف غذا، کالری بیشتری سوزانده می‌شود.

از جمله رژیم مایعات، رژیم با آب ساده، آب سبزیجات و میوه‌جات یا آبگوشت است.

 

* به گفته کارشناسان webmd، از رژیم‌های تک غذایی می‌توان به رژیم گریپ‌فروت اشاره کرد. این رژیم 12 روزه به دلیل این که در آن کالری مورد نیاز روزانه دریافت نمی‌شود، می‌تواند موجب کاهش وزن شود. ضمن این که در گریپ‌فروت آنزیمی وجود دارد که باعث اسهال و در نتیجه کاهش وزن بیشتر می‌شود. این رژیم کاملاً ناسالم است، چرا که می‌تواند باعث از دست رفتن آب بدن و الکترولیت‌ها شود. همچنین از آنجا که حاوی اسید زیادی است، می‌تواند باعث از بین رفتن مینای دندان، حتی در کوتاه‌مدت شود. در نوع دیگری از رژیم گریپ‌فروت، صبحانه شامل تخم‌مرغ، ژامبون و نصف گریپ‌فروت است. در این رژیم نیز کمبود کلسیم، ویتامین‌ها و آهن وجود دارد.

 تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
در مطلب قبل درباره‌ی مکمل‌های کاهش وزن صحبت کردیم و در اینجا دسته بندی دیگری از چربی‌سوزها را بیان می‌کنیم.

 


مکمل

در یک دسته بندی دیگر چربی‌سوزها را به این شکل طبقه بندی می‌کنند.

1- ترموژنیک ها

این چربی‌سوزها شامل دو دسته هستند.

* دسته اول از طریق اثر بر روی غده تیروئید و افزایش 3T و 4T و در نهایت افزایش تیروکسین منجر به شدت متابولیسم و سوخت و ساز می‌شود که باید زیر نظر پزشک مصرف شود زیرا در صورت استفاده خودسرانه ممکن است فرد به هیپرتیروئیدیسم دچار شود.

* دسته دوم ترموژنیک ها از طریق اعمال اثر بر روی عصب سمپاتیک اعصاب خودمختار باعث افزایش کاتکول آمین‌ها که مشتقات آمینی بنزن هستند می‌شود که این مشتقات کاتکول آمینی شامل هورمون‌های آدرنالین و نورآدرنالین می‌باشد که از قسمت مرکزی غده فوق کلیوی ترشح می‌شود که از این قبیل می‌توان به مکمل افدرین که از گیاه افدرا از خانواده افدراسه تهیه شده اشاره کرد. داروهایی نظیر آتروپین و هیوسین را سکوپولامین نیز در این دسته قرار می‌گیرند که باید زیر نظر پزشک مصرف شوند زیرا با مصرف مکمل افدرین بدن در حالت ستیز و گریز قرار می‌گیرد. در این حالت خون بیشتری به بافت‌ها می‌رسد و سوخت و ساز سلول به ویژه کاتابولیسم را افزایش می‌یابد در زمان مصرف افدرین فرد دچار تپش قلب می‌شود.

برخی از ورزشکاران به علت مشاهده اثرات افدرین در چربی سوزی به مصرف بیش از حد و خودسرانه آن اقدام می‌ورزند و دچار بعضی بیماری‌های روانی مانند خشونت بیش از حد و عدم تعادل رفتاری می‌شوند که باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند تا پزشک با آزمایشات مربوطه داروهایی نظیر، پروپرانولول- اوکسپرنولول و سوتالول و ... را به شخص تجویز کند که این داروها مسدود کنند «گیرنده» بتای قلبی هستند. زیرا اثر افدرین بر روی گیرنده های بتا در قلب می‌باشد.
تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
شرکت‌ها و سازندگان قرص‌های کاهش وزن ادعا می‌کنند که این قرص‌ها جهت کاهش و کم کردن وزن به کار می‌رود و برای همین امر ساخته شده‌اند، اما...

دارو

شرکت‌ها و سازندگان قرص‌های کاهش وزن ادعا می‌کنند که این قرص‌ها از طریق بلوکه کردن چربی (block fat) سبب سرعت بخشیدن و کاهش سریع توده چربی بدن می‌گردند. بسیاری از ادعاهای سازندگان سۆال برانگیز است، بیشتر آن‌ها تبلیغاتشان اغراق آمیز بوده و جدا سازی این‌ها بسیار مشکل است و شامل ترکیبات زیر می‌باشد.

* عصاره تیروئید (thyroid extracts)

* چربی سوزها (fat burners)

* ترکیبات افدرین‌ها (ephedrine)

* ترکیبات کیتوسان‌ها (chitosan)

* ترکیبات پیرووات‌ها (pyruvate)

* فنل پروپانولامین (PPA)

* داروهای تجویزی کاهش وزن

 

عصاره تیروئید

این عصاره از حیوانات تهیه شده، جزء یکی از اجزاء بعضی از مکمل‌های کاهش وزن می‌باشد. ادعا می‌شود که متابولیسم را افزایش می‌دهد، اگر این عصاره قادر باشد که متابولیسم را افزایش دهد، شما باید از عوارض جانبی آن‌ها کاملاً آگاه باشید.

 تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
اندومتریوز

اندومتریوز (ENDOMETRIOSIS) به حالتی گفته می شود که در آن، غشای داخلی رحم، در جایی خارج از رحم، رشد می ‌کند كه می ‌تواند منجر به واكنش‌های مزمن و التهابی چون دردهای لگن، دیسمنوره(قاعدگی دردناک)، لکه بینی‌های قبل از قاعدگی، نازایی و دفع دردناک ادرار شود.

در حدود 5 تا 10درصد زنان جهان در سنین باروری به اندومتریوز مبتلا هستند.

اندومتریوز با دارو خیلی خوب درمان می‌ شود. با این‌ حال، یک مطالعه ی جدید پیشنهاد کرده است که تغییر مفید و موثر در روش تغذیه ‌ای، مانند یک روش درمانی کمکی، می تواند شما را نیرومند و سالم کند.

اگر چه درمان و نتایج، متفاوت هستند، اما موارد زیادی وجود دارد که نشان می ‌دهد شدت بیماری اندومتریوز با تغییر در رژیم غذایی کاهش می یابد و موجب بهبودی این بیماری می ‌شود.
تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
یک اصل کلی برای کاهش وزن و حفظ آن، این است که از یک رژیم غذایی کم چرب و پر کربوهیدرات (البته کربوهیدرات از نوع پیچیده و فیبردار) پیروی کنید.

ترازو، میوه و سبزی

بسیاری از افراد هستند که سال‌های سال با مشکل چاقی و اضافه وزن دست به گریبانند، افرادی که بارها به رژیم کاهش وزن روی می‌آورند و به موفقیت‌هایی دست می‌یابند اما پس از مدتی مجدداً مشکل اضافه وزن گریبان‌گیر آن‌ها می‌شود. به همین دلیل است که بسیارند افراد چاقی که دیگر از رژیم‌های مکرر و افزایش مجدد وزن خسته شده‌اند. آن‌ها تناسب اندامشان را به مانند یک آرزوی دست نیافتنی می‌بینند و هر بار که صحبت از رژیم کاهش وزن می‌گردد؛ خود را از پیش باخته و تناسب اندام را دور از دسترس می‌پندارند.

لذا امروزه کم نیستند افرادی که به دنبال راهکاری آسان برای حفظ وزن کاهش یافته پس از رعایت رژیم لاغری هستند. افراد چاق دوست دارند که تناسب اندامشان را برای طولانی مدت حفظ کنند اما دوست ندارند همواره درگیر اندازه گیری وزن خود و غذای مصرفی‌شان باشند، چرا که این کار برای‌شان ملال آور و وقت گیر می‌نماید، و دنبال راهکار ساده‌تری هستند.تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :

تا به حال چیزی درباره ی اندام‌های ساعت شنی شنیده‌اید؟ افرادی كه در این گروه قرار می‌ گیرند، قسمت بالا و پایین بدنشان وزن بیشتری داشته و درست مانند یك ساعت شنی دور كمرشان از سایر قسمت‌های بدن آنها كم‌ حجم‌ تر است. این مسئله ‌ای است كه بسیاری از خانم‌های ایرانی و تعداد كمی از آقایان با آن مواجه هستند.

این نكته را نباید فراموش كرد كه ساعت شنی‌ها، در قسمت نیم تنه ی پایینی خود استعداد بیشتری در جذب چربی‌ دارند. این دسته از افراد باید روی حركات استقامتی كه به‌ طور مجزا برای قسمت‌های مختلف بدن طراحی شده‌اند، دقت بیشتری داشته باشند.

اندام ساعت شنی

افرادی كه دارای اندام ساعت شنی هستند، چندان هم بد شانس تلقی نمی ‌شوند، زیرا به همان سرعتی كه اضافه وزن پیدا می ‌كنند، به همان سرعت نیز می ‌توانند، وزن خود را كاهش دهند. اگر جزو این گروه هستید نباید نگران شوید. شما باید تمرینات وزنه ‌برداری را كنار بگذارید تا چربی‌ها به‌ طور یكسان در سایر قسمت‌های مختلف بدنتان پخش شود. به همین علت است كه یك شخص با چربی‌های پخش شده در تمام بدن، از یك فرد دارای هیكل ساعت شنی با وزن مشابه، لاغرتر به ‌نظر می ‌رسد.
تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
محققان دریافتند که بر خلاف نظر عمومی، لاغر بودن همیشه هم دلیل بر سلامت کامل فرد نیست.

لاغر

 

لاغری، همیشه علامت سلامتی نیست

محققان مؤفق به شناسایی ژنی شدند که علاوه بر لاغر کردن فرد، خطر ابتلا به حمله‌ی قلبی و دیابت نوع 2 و به طور کلی بیماری‌های متابولیک را افزایش می‌دهد.

این ژن در اصطلاح ژن لاغری – lean gene – نامیده شده است.

ژن مذکور علاوه بر لاغری فرد، میزان کلسترول بد و قند خون یعنی همان دو بیماری ناشی از وزن زیاد را افزایش می‌دهد.

این ژن چربی‌های نزدیک به سطح پوست را از بین می‌برد.

ایده‌ی اصلی کشف این ژن پس از مواجه شدن با افراد لاغری که به بیماری دیابت مبتلا بودند یا از بیماری‌های قلبی رنج می‌بردند به ذهن دانشمندان خطور کرد.

مرکز سلامت آمریکا در پی انتشار این خبر اعلام کرده است که افراد لاغر نباید به خود مغرور شوند و از رعایت توصیه‌های سلامت غافل شوند.

رعایت نکات مرتبط با سلامت، انجام ورزش روزانه و آزمایشات دوره‌ای برای تمام افراد در هر سنی و با هر شرایطی ضروری است.

 
تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :

در حال حاضر بیشتر افراد درگیر کنکور در کشور، در هنگام اعلام نتایج ، اولین رشته هایی که به ذهن آنها می رسد رشته های مهندسی می باشد. دلیل بیشتر آنها نیز داشتن آینده و بازار کار بهتر نسبت به سایر رشته ها می باشد. برای همین موضوع نیز رشته ای مانند "آمار" همیشه در انتهای لیست انتخاب رشته می باشد و بیشتر قبول شدگان این رشته به اجبار وارد آن می شوند. ناگفته نماند که بعضی ها نیز، علاقه را یکی از ملاک های انتخاب رشته های مهندسی میدانند. همه این حرف ها شاید درست باشد، اما دربرگیرنده همه ی حقایق مربوط به رشته آمار نیست. در اینجا سعی میکنیم رشته آمار را از جهت بازار کار آینده بیشتر معرفی نماییم تا نتنها کمکی به دانشجویان سالهای ابتدایی این رشته باشد، بلکه راهنمای مفیدی برای افراد علاقمند به ورود به دانشگاه نیز باشد. ناگفته نماند که در این مطلب بر خلاف سایر مقالات مشابه در سایتها و روزنامه ها، از جنبه واقعیت و تقریبا با جزئیات بیشتر به این موضوع می پردازیم.

اولین چیزی که در مورد بازار کار رشته آمار، به فکر افراد نا آگاه می افتد، رفتن به درب خانه ها و پرسش های مختلف از آنها می باشد! چیزی که با عنوان "آمارگیری" از آن یاد می شود. لازم است بدانید که این تصور اگر نگوییم غلط است، باید عنوان کنیم که صحیح نیز نیست. در واقع یکی از کارهای یک فارغ التحصیل رشته آمار، مراجعه به خانه ها و پرسیدن سوالات مختلف نیست، بلکه مشاوره به افراد سایر رشته ها در مورد نحوه و نوع سوالات آنها و همچنین تجزیه و تحلیل نتایج بدست آمده از آن است. درواقع هرکسی چه آماری و چه غیر آماری را میتوان یافت که به درب خانه ها مراجعه میکند و از آنها سوال میپرسد، ولی این قسمت از موضوع ربطی به رشته آمار ندارد. بلکه یک فارغ التحصیل رشته آمار، قبل از انجام این کار، کمک می کند تا سوالات مناسب در پرسشنامه ها باشد و بعد از جمع آوری سوالات نیز، کمک می کند تا نتایج بدست آمده درست تفسیر شوند. حال ممکن است سوالات مربوط به مسائل اجتماعی باشد یا اقتصادی و نتایح آنها بدرد مدیران سازمان های مختلف بخورد یا دانشجویان سایر رشته ها! با اینکه شاید طراحی پرسشنامه و تجزیه و تحلیل نتایج آنها بسیار ساده بنطر برسد، اما بدون یک کارشناس آمار، نتایج آنها ممکن است کاملا نتایج خلاف واقعیت را بیان کنند!

تجزیه و تحلیل پرسشنامه تنها یکی از کارهایی است که کارشناسان آمار میتوانند انجام دهند. شاید بد نباشد بدانید که در حال حاضر، اینکار بیشتر به عنوان یک کار پاره وقت برای دانشجویان سال سوم و بالاتر رشته آمار که البته نسبت به سایرین مستعدتر می باشند، در نظر گرفته می شود و بیشتر مشتریان آنها نیز دانشجویان سایر رشته ها بخصوص کارشناس ارشدهای رشته هایی همچون مدیریت، اقتصاد و... می باشد. البته موسساتی نیز هستند که کار آنها مشاوره آماری مشابه اینکار به دانشجویان ارشد و دکتری می باشد.

اما مهمترین مساله، وجود کار رسمی برای این رشته بعد از فارغ التحصیلی می باشد. در حال حاضر بیشتر متقاضی کارشناسان آمار، بانک ها می باشند. یک کارشناس آمار، میتواند با مراجعه به آگهی استخدام بانک ها، اطلاعات بیشتری را بیابد. نمیتوان مقدار مشخصی برای نیاز بانکها با فارغ التحصیلان آمار اشاره کرد، اما شاید بد نباشد بدانید بطور شهودی از هر 10 آگهی استخدام بانک ها، معمولا حدود 5 مورد آنها، اقدام به جذب فارغ التحصیلان کارشناسی آمار میکنند. متاسفانه بعد از بانک ها، درحال حاضر بازار کار بهتری برای فارغ التحصیلان این رشته وجود ندارد اما نکته ی قابل توجه این است که بیشتر سازمان ها بخشی بنام آمار و فناوری اطلاعات دارند. درسالیان قبل متصدیان اینگونه کارها به نسبت بسیار کم از فارغ التحصیلان رشته آمار بودند، اما روند رو به رشد استخدام فارغ التحصیلان رشته آمار برای اینگونه فعالیت ها ادامه دارد، طوری که طی سالهای اخیر حتی وزارت نفت نیز اقدام به استخدام فارغ التحصلان آماری کرد و دانشگاه ها و سایر موسسات نیز استخدام های اینچنینی را عنوان نموده اند. نکته قابل توجه این است که برای کسب چنین موقعیت های شغلی، داشتن آشنایی با کامپیوتر شانس پذیرفته شدن را بالا می برد.

حال بهتر است اشاره ای نیز به وضعیت فارغ التحصیلان مقاطع بالاتر رشته آمار بپردازیم. در این سطح، آمار بیشتر به عنوان علم آمار استفاده می شود. درواقع فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و بالاتر رشته آمار، بیشتر به فعالیت در زمینه های تحقیقاتی می پردازند. برای این دسته از افراد، زمینه فعالیت های تحقیقاتی بسیار بسیار گسترده می باشد. از تحقیقات در بخش هواشناسی گرفته تا تحقیقات پزشکی. در واقع علم آمار، علم پیش بینی، توصیف و بررسی است. بنابراین در هر زمینه ای از علم، آمار نیز جایگاهی دارد. بجز کسانی که قصد تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را دارند، بیشتر فارغ التحصیلان مقاطع ارشد و دکتری رشته آمار، بصورت همکار در بخش های تحقیقاتی همچون مراکز بیمارستانی با کارشناسان سایر رشته ها اقدام به فعالیت میکنند.

آشنایی با وضعیت بازارکار رشته آمار

در حال حاضر بیشتر افراد درگیر کنکور در کشور، در هنگام اعلام نتایج ، اولین رشته هایی که به ذهن آنها می رسد رشته های مهندسی می باشد. دلیل بیشتر آنها نیز داشتن آینده و بازار کار بهتر نسبت به سایر رشته ها می باشد. برای همین موضوع نیز رشته ای مانند "آمار" همیشه در انتهای لیست انتخاب رشته می باشد و بیشتر قبول شدگان این رشته به اجبار وارد آن می شوند. ناگفته نماند که بعضی ها نیز، علاقه را یکی از ملاک های انتخاب رشته های مهندسی میدانند. همه این حرف ها شاید درست باشد، اما دربرگیرنده همه ی حقایق مربوط به رشته آمار نیست. در اینجا سعی میکنیم رشته آمار را از جهت بازار کار آینده بیشتر معرفی نماییم تا نتنها کمکی به دانشجویان سالهای ابتدایی این رشته باشد، بلکه راهنمای مفیدی برای افراد علاقمند به ورود به دانشگاه نیز باشد. ناگفته نماند که در این مطلب بر خلاف سایر مقالات مشابه در سایتها و روزنامه ها، از جنبه واقعیت و تقریبا با جزئیات بیشتر به این موضوع می پردازیم.

اولین چیزی که در مورد بازار کار رشته آمار، به فکر افراد نا آگاه می افتد، رفتن به درب خانه ها و پرسش های مختلف از آنها می باشد! چیزی که با عنوان "آمارگیری" از آن یاد می شود. لازم است بدانید که این تصور اگر نگوییم غلط است، باید عنوان کنیم که صحیح نیز نیست. در واقع یکی از کارهای یک فارغ التحصیل رشته آمار، مراجعه به خانه ها و پرسیدن سوالات مختلف نیست، بلکه مشاوره به افراد سایر رشته ها در مورد نحوه و نوع سوالات آنها و همچنین تجزیه و تحلیل نتایج بدست آمده از آن است. درواقع هرکسی چه آماری و چه غیر آماری را میتوان یافت که به درب خانه ها مراجعه میکند و از آنها سوال میپرسد، ولی این قسمت از موضوع ربطی به رشته آمار ندارد. بلکه یک فارغ التحصیل رشته آمار، قبل از انجام این کار، کمک می کند تا سوالات مناسب در پرسشنامه ها باشد و بعد از جمع آوری سوالات نیز، کمک می کند تا نتایج بدست آمده درست تفسیر شوند. حال ممکن است سوالات مربوط به مسائل اجتماعی باشد یا اقتصادی و نتایح آنها بدرد مدیران سازمان های مختلف بخورد یا دانشجویان سایر رشته ها! با اینکه شاید طراحی پرسشنامه و تجزیه و تحلیل نتایج آنها بسیار ساده بنطر برسد، اما بدون یک کارشناس آمار، نتایج آنها ممکن است کاملا نتایج خلاف واقعیت را بیان کنند!

تجزیه و تحلیل پرسشنامه تنها یکی از کارهایی است که کارشناسان آمار میتوانند انجام دهند. شاید بد نباشد بدانید که در حال حاضر، اینکار بیشتر به عنوان یک کار پاره وقت برای دانشجویان سال سوم و بالاتر رشته آمار که البته نسبت به سایرین مستعدتر می باشند، در نظر گرفته می شود و بیشتر مشتریان آنها نیز دانشجویان سایر رشته ها بخصوص کارشناس ارشدهای رشته هایی همچون مدیریت، اقتصاد و... می باشد. البته موسساتی نیز هستند که کار آنها مشاوره آماری مشابه اینکار به دانشجویان ارشد و دکتری می باشد.

اما مهمترین مساله، وجود کار رسمی برای این رشته بعد از فارغ التحصیلی می باشد. در حال حاضر بیشتر متقاضی کارشناسان آمار، بانک ها می باشند. یک کارشناس آمار، میتواند با مراجعه به آگهی استخدام بانک ها، اطلاعات بیشتری را بیابد. نمیتوان مقدار مشخصی برای نیاز بانکها با فارغ التحصیلان آمار اشاره کرد، اما شاید بد نباشد بدانید بطور شهودی از هر 10 آگهی استخدام بانک ها، معمولا حدود 5 مورد آنها، اقدام به جذب فارغ التحصیلان کارشناسی آمار میکنند. متاسفانه بعد از بانک ها، درحال حاضر بازار کار بهتری برای فارغ التحصیلان این رشته وجود ندارد اما نکته ی قابل توجه این است که بیشتر سازمان ها بخشی بنام آمار و فناوری اطلاعات دارند. درسالیان قبل متصدیان اینگونه کارها به نسبت بسیار کم از فارغ التحصیلان رشته آمار بودند، اما روند رو به رشد استخدام فارغ التحصیلان رشته آمار برای اینگونه فعالیت ها ادامه دارد، طوری که طی سالهای اخیر حتی وزارت نفت نیز اقدام به استخدام فارغ التحصلان آماری کرد و دانشگاه ها و سایر موسسات نیز استخدام های اینچنینی را عنوان نموده اند. نکته قابل توجه این است که برای کسب چنین موقعیت های شغلی، داشتن آشنایی با کامپیوتر شانس پذیرفته شدن را بالا می برد.

حال بهتر است اشاره ای نیز به وضعیت فارغ التحصیلان مقاطع بالاتر رشته آمار بپردازیم. در این سطح، آمار بیشتر به عنوان علم آمار استفاده می شود. درواقع فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و بالاتر رشته آمار، بیشتر به فعالیت در زمینه های تحقیقاتی می پردازند. برای این دسته از افراد، زمینه فعالیت های تحقیقاتی بسیار بسیار گسترده می باشد. از تحقیقات در بخش هواشناسی گرفته تا تحقیقات پزشکی. در واقع علم آمار، علم پیش بینی، توصیف و بررسی است. بنابراین در هر زمینه ای از علم، آمار نیز جایگاهی دارد. بجز کسانی که قصد تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را دارند، بیشتر فارغ التحصیلان مقاطع ارشد و دکتری رشته آمار، بصورت همکار در بخش های تحقیقاتی همچون مراکز بیمارستانی با کارشناسان سایر رشته ها اقدام به فعالیت میکنند.تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :

 

مگر نه اینکه نباید به خاطر نمره درس خواند؟
*مگر نه اینکه ندانستن عیب نیست و نپرسیدن عیب است؟
*مگر نه اینکه مشورت در کارها خیلی خوب است؟
*مگر نه اینکه همیشه باید کفشهایمان را تمیز کنیم؟
امتحان شروع شده بود ولی ما را می گویی جواب هیچ کدام از سؤالات را نمی دانستیم.خب بدیهی هم هست.هرچه دیروز مادر ما فرمود که بشین درست را بخوان ما را می گویی انگار نه انگار.خلاصه ما در سر جلسه دیدیم که دوستمان دارد همچون ...خوان ها می نویسد.جناب مراقب هم مشغول تماشا بنده از زاویه ی بالا بودند.ما دیدیم کفش ایشان حاکی فرموده شده اند.ما به ایشان پیشنهاد فرمودیم که کفش خود را تمیز فرمایند و ایشان هم در شادی استقبال فرمودند.
خلاصه ما هم با توجه به نیک و پسیندیده مشورت مشغول حل سوالات شدیم. به ناگاه متوجه شدیم که گوشمان در دست آقای مراقب در حال حرکت است.ما هم با توجه به نظریه مولکولی و عملکرد اعصاب بدن همراه ایشان به سمت دفتر ریاست مدیر رفتیم و در آنجا در نهایت تعجب دیدیم که به ما تهمت ناروای تقلب زده شد!!تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
 
دیوار بزرگ چین ، آرامگاه تاج محل (هند) ، شهر باستانی پترا (اردن) ، مجسمه حضرت مسیح ریودوژانیرو (برزیل) ، ویرانه های ماچو پیکچو متعلق به تمدن اینکا (پرو) ، هرم و بقایای شهر چیچن ایتزا متعلق به تمدن مایا (مکزیک) و کولوسئو رم (ایتالیا) به عنوان عجایب هفتگانه جدید جهان انتخاب شدند.
 

 

چیچن ایتزا

چیچن ایتزا اثری باستانی از تمدن مایا است که در کشور مکزیک واقع شده است. این اثر جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود. در سال ۲۰۰۷ میلادی، این اثر به همراه ۶ اثر دیگر در یک رای گیری جهانی به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید معرفی شدند.

محوطه (سایت) چیچن ایتزا شامل چندین ساختمان سنگی است که قبلاا به عنوان قصر، معبد، حمام، مغازه و ... به کار می‌رفته اند. مطرح ترین قسمت های آن عبارتند از

* El Castillo (قلعه)
o مهمترین اثر این مجموعه، El Castillo ( به معنای قلعه در اسپانیولی) است که عبارتست از هرمی پلکانی که از هر چهار طرف دارای پله‌هایی تا بالای هرم است. این معبد، متعلق به خدای آسمان بوده است.

* معبد جنگجویان
* محوطه بازی
* سایر سازه ها
o معابد و سازه‌های دیگری نیز در محوطه اثر تاریخی چیچن ایتزا قرار دارند.
 
 

 
 

 
 


 مجسمه حضرت مسیح برزیل
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
مجسمه مشهوری که در برزیل در شهر Rio de Janeiro قرار دارد و بسیاری از مردم آن را در تلویزیون دیده اند در حقیقت مجسمه مسیح منجی است. این مجسمه با 125 فوت ارتفاع در سال 1926 و در ارتفاع ۷۱۰ متری نوک کوه Corcovado ساخته شده است. مجسمه مذکور حالت ایستاده عیسی مسیح را در حالیکه دستان خود را کاملاً باز کرده است نشان می دهد که این حالت نشان دهنده پذیرش همه انسانها در آغوشش است. مجسمه عیسی مسیح نشانه برزیل است که امروزه شهرتی جهانی پیدا کرده است.
 
توریستهایی که از برزیل دیدن می کنند حتماً به دیدن این مجسمه نیز می روند. دست چپ این مجسمه به سمت شمال شهر Rio de Janeiro و دست راست آن به سمت جنوب شهر اشاره می کند. مناظر بسیار جذابی را می توان از آنجا مشاهده کرد که نفس را در سینه تماشاچی حبس می کند. این مناظر شامل شهر Rio، خلیج، کوه Sugarloaf و ساحل رودخانه های Copacabana و Ipanema می شود. علاقمندان به فوتبال نیز می توانند منظره ای از استادیوم را مشاهده نمایند.
 
 


 
کولوسئوم
 

Coliseum معروفترین آمفی تئاتر دایره وار(بیضی) عظیم تاریخی که تعداد ردیف‌های صندلی آن به تعداد پنجاه هزار ودارای ۸۰ در ورودی است. واژه کلوسئوم به معنی «جایگاه بزرگ» نام دیگر آن آمفی تئاتر فلاویوسی(amphitheaterum flaviusi) است. ساخت کولوسئوم توسط Vespasian (وسپاسین)امپراطور سالهای ۶۹ تا ۷۰ روم پایه گذاری شد، پس از آن پسرش Titus (تیتوس)در سال ۸۰ بعد از میلاد آنرا بنا کرد، که نهایتا توسط Domitian (دومتین)برادر Titus که در سال ۸۱ بر وی غلبه کرد و بر جایگاه امپراطور روم نشست، کامل شد و به پایان رسید. کولوسئوم به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی و ماندگار ساخته شده در روم، در زمین‌های باتلاقی ما بین تپه‌های Esquiline(اسکوئیلین) و Caelian(کائلین) واقع شده بود.
 
در این مجموعه امپراطور روم شاهد فجیع ترین جنایات به شکل کشتار بردگان و مسیحیان بوده‌است نبرد‌های خونین بر سر مرگ و زندگی گلادیاتور‌ها یکی از سرگرمی‌های روزانه امپراطوران و اشرافیان روم بوده‌است قدمت تاریخی و شکوه و جلال این عمارت از یک سو و کارامدی آن برای اجرای نمایش و امکان کنترل جمعیت، از سوی دیگر، باعث شد این سالن یکی از بزرگترین بناهای معماری روم باستان به شمار می‌رفت.
 
پلان این مجموعه به شکل بیضی به قطر‌های ۱۸۸ و ۱۵۶ متر زیر بنای آن حدود ۶ جریب می‌باشد ارتفاع آن تقریبا به اندازه یک ساختمان۱۵ طبقه می‌رسد(حدود۴۸متر) کف صحنه چوبی است و در زیر آن مجموعه‌ای از اتاقها و گذرگاهها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم جهت راه اندازی و اجرای نمایش قرار گرفته‌است. تعداد ۸۰ دیوار به عنوان تکیه گاه برای طاق‌های گنبدی شکل، گذرگاهها، پلکان و ردیف‌های صندلی، روی صحنه قرار گرفته‌است. لبه بیرونی طاق‌های متوالی باعث اتصال طبقات مختلف و پلکان بین آنها به یکدیگر شده‌است. نمای داخلی Coliseum از بالا سه ردیف طاق‌های گنبدی شکل رو در روی ستون‌ها و سر ستون‌ها قرار گرفته‌اند،
 
در ستون‌های طبقه اول سبک معماری دوریک (Doric)، در طبقه دوم سبک ایونیک (Ionic)، و در طبقه سوم سبک قرنتی (Corinthian) که نزدیک به سبک کلاسیک یونان بود، به کار رفته‌است.این بنا به دلیل عبور و مرور آسان جمعیت به داخل و خارج میدان یکی از شاهکار‌های مهندسی است در بالای این سه طبقه اصلی، طبقه زیرشیروانی شامل ستون‌های مستطیل شکل سبک قرنتی قرار دارد، فضای بین ستون‌ها با ۴۰ عدد پنجره کوچک مستطیل شکل پر شده‌است.
 
در قسمت بالا، دیوارکوب‌ها و بندگاههایی وجود دارد که تیرک‌هایی را که سایه بان‌ها به آنها آویزان است، نگه داشته‌اند. در ساخت عمارت با دقت بسیاری از انواع ترکیبات ساختمانی استفاده شده، برای فونداسیون از بتون و برای ستون‌ها و طاق‌ها از سنگ آهک (تراورتن) استفاده شده، در ستون‌های به کار رفته برای دیوار دو طبقه زیرین، از نوعی سنگ متخلخل به نام توفا (Tufa) استفاده شده‌است. برای طبقات فوقانی و اکثر طاق‌ها از آجر بتونی استفاده شده‌است.

 
 
 
 

 
 
 
 
 

 


 
دیوار چین 
 
دیوار چین که یکی از هفت اعجاز جهان شمرده می شود، در جهان به لحاظ زمان ساخت طولانی ترین و بزرگترین مهندسی تدافعی نظامی در قدیم است .
 
این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته است. این اثر سال ۱۹۸۷ در "فهرست میراث جهانی " ثبت شد. تاریخ ساخت دیوار چین به قرن ۹ قبل از میلاد باز می گردد.
 
حکومت وقت چین برای جلوگیری از حملات ملیت های شمالی ، برجهای آتش برای خبر رسانی و یا قلعه‌های مرزی برای حصول اطلاعات دشمن را در ارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد کرد .
 
در دوره حکمرانی سلسله‌های بهار وپاییز و کشورهای جنگجو ،میان دوک ها جنگ بر پا شد و کشورها با استفاده از کوه‌های مرزی به ساخت دیوار پرداختند تا سال ۲۲۱ قبل از میلاد ،امپراتور چین شی خوان پس از به وحدت رساندن چین ، دیوارهای دوک ها را به هم متصل کرد که به صورت دیوار بزرگ در مرزهای شمالی بر روی کوه‌ها در آمد . او می خواست با این کار از حملات دشمن به مراتع شمالی جلوگیری کند.
 
در این زمان طول دیوار چین به ۵۰۰۰ کیلومتر می رسید. در سلسله خان پس از سلسله چین طول دیوار به ۱۰ هزار کیلومتر رسید. در تاریخ دو هزار و اندی ساله چین، حکمرانان دوران مختلف به ساخت دیوار چین پرداختند . تا اینکه طول دیوار به ۵۰ هزار کیلومتر رسید. این میزان معادل گردش به دور کره زمین است .
 
دیواری که اکنون مردم مشاهده می کنند ، دیوار متعلق به سلسله مینگ (سال ۱۳۶۸ – سال ۱۶۴۴ ) است از غرب به دروازه " جایو گوان " در استان گان سو چین و از شر ق به ساحل رود یالو جیان در استان لیائو نینگ در شمال شرقی چین منتهی می شود و درمیان آن ۹ استان- شهر و ناحیه خود مختار به طول ۷۳۰۰ کیلومتر وجود دارد و مردم انرا دیوار طولانی می نامند.
 
دیوار چین به عنوان پروژه تدافعی بر روی کوه‌ها ساخته می شد از بیابان ها مراتع و لجنزارها عبور می کرد . کارگران طبق عوارض زمینی ،ساختار متفاوتی برای ایجاد دیوار در نظر گرفتند که درایت و عقل نیاکان چین را نشان می دهد. دیوار بر مسیر کوه‌های پر فراز و نشیب امتداد یافته است . در بیرون دیوار پرتگاه‌های بلند دیده می شود . در واقع کوه و دیوار به یکدیگر پیوند خورده اند . لذا دشمن به هیچوجه قادر به نفوذ به این دیوار نبود . دیوار چین معمولا با آجرهای بزرگ و سنگ مستطیل ساخته شده و در وسط ان خاک و خرده سنگ ریخته شده و ارتفاع ان ۱۰ متر است در پهنای دیوار برای عبور چهار اسب کافی است و در یک ردیف عرض آن ۴ -۵ متر است تا در زمان انتقال غلات و سلاحها مشکلی ایجاد نشود .
 
طرف درونی دیوار، نرده سنگی و در وجود دارد که به آسانی حرکت می کند . در فاصله معیینی سکوی دیواری ویا برج آتش برای خبررسانی ساخته شده است . سکوی دیواری برای ذخیره سلاحها و غلات و استراحت سربازان است و در جنگ مخفیگاه بوده است . هنگامی که دشمن دست به حمله می زد برج های آتش روشن می کردند و سراسر کشور از حمله آگاه می شدند .
 
اکنون مقاومت دیوار چین به عنوان یک مانع نظامی از بین رفته است. اما زیبایی معماری مخصوص آن دیدنی است . زیبایی دیوار چین پر ابهت ، و باعظمت است. از دور دیواری بلند و پر پیچ و خم بر روی کوه‌ها همانند اژدهایی در حال حرکت به چشم می خورد و صحنه‌ای شکوهمند ایجاد شده است . از نزدیک ، دروازه‌های پر ابهت ، دیوار ها ، سکوهای دیوار ی،برج های دیده بانی، برج های آتش هماهنگ با عوارض زمینی آکنده از دلربایی هنری است. دیوار چین دارای اهمیت تاریخی و فرهنگی و ارزش دیدنی است. چینی ها می گویند : " کسی که به دیوار چین صعود نکرده باشد ، قهرمان نیست ".
گردشگران چینی و خارجی از پیمودن دیوار احساس افتخار می کنند . حتی سران بسیاری کشورهای خارجی نیز فرصت دیدار از این اثر بزرگ را از دست نمی دهند .
 
برخی از بخش های دیوار چین بخوبی حفظ شده است از جمله دیوار "بادلینگ " در نزدیکی بیجنیگ دیوار " سی ما تای " ، دیوار " موتیان یو " ، دروازه شان حای گوان در انتهای شرقی دیوار چین است که نخستین دروازه چین نامیده می شود و دروازه "جایوگوان" در انتهای غرب در گان سو ،این بخش ها همچنین از مکان های بسیار مشهور و دیدنی دیوار است و گردشگران زیادی در تمام سال از آنها بازدید می کنند .

دیوار چین تجسم درایت و رنج و زحمت میلیونها چینی در دوره باستان چین است . این اثر پس ازهزاران سال از بین نرفته و دارای دلربایی فناناپذیر و سمبل روحیه ملیت چین است . سال ۱۹۸۷ میلادی دیوار چین به عنوان "سمبل ملیت چین در فهرست میراث جهانی ثبت شد.
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 


 
ماچو پیچو (به اسپانیایی: Machu Picchu)،
 
ماچو پیچو (به اسپانیایی: Machu Picchu)، به معنی قلهٔ قدیمی، از آثار دورهٔ اینکاها می‌باشد که در ارتفاع ۲٬۴۳۰ متری از سطح دریا در دامنهٔ کوه در بالای درهٔ اوروباما در کشور پرو و در ۷۰ کیلومتری شمال کوسکو قرار گرفته‌است. اغلب اوقات از آن به‌عنوان «شهر گمشدهٔ اینکاها» یاد می‌شود. ماچو پیچو احتمالأ شناخته شده‌ترین نماد امپراتوری اینکاها می‌باشد.

این شهر در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی ساخته‌شده‌ و صدها سال پیش در زمان فتح اینکاها توسط اسپانیایی‌ها متروک شده‌است. برای قرن‌ها فراموش شده‌بود و به جز عده‌ای از مردم محلی کسی از آن نامی به خاطر نداشته است. این اثر در سال ۱۹۱۱ میلادی توسط هیرام بینگهام، تاریخ‌شناس آمریکایی به جهانیان معرفی‌شد. پس از آن، ماچو پیچو به یکی از مناطق جذب توریست تبدیل ‌شد و در سال ۱۹۸۱ میلادی در فهرست آثار کشور پرو و در سال ۱۹۸۳ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این اثر هم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته می‌شود.

ماچو پیچو با دیوارهای سنگی جلا داده‌شده مطابق با معماری کلاسیک اینکاها ساخته شده‌است. اولین بنای این مجموعه این‌تی‌هوآتانا (به اسپانیایی: Intihuatana)، معبد خورشید که اطاقی با ۳ پنجره و در منطقه‌ای از ماچو پیچو که باستانشناسان آن را منطقهٔ مقدس می‌نامند، می‌باشد. در سال ۲۰۰۳ میلادی تعداد توریست‌های این شهر باستانی ۴۰۰٬۰۰۰ نفر بوده‌است. در سپتامبر ۲۰۰۷ میلادی، پرو و دانشگاه ییل به توافقی مبنی بر استرداد صنایع دستی برداشته‌شده از ماچو پیچو در اوایل قرن بیستم میلادی توسط هیرام بینگهام دست یافتند
.
تاریخچه

این‌تی‌هوآتانا (به انگلیسی: ‎Intihuatanais ‏)، تصور می‌شود یک ساعت نجومی است که توسط اینکاها طراحی و ساخته شده‌است.

ماچو پیچو در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی در ارتفاعات امپراتوری اینکاها ساخته شده‌است. این شهر در حدود ۱۰۰ سال بعد در پی پیروزی امپراتوری اسپانیا متروک شد.

این دژ در ۵۰ مایلی کوسکو، پایتخت اینکاها قرار دارد و به همین دلیل هرگز مانند سایر شهرهای اینکاها پیدا و ویران نشده‌است. در طول قرنها، جنگل‌های اطراف این مجموعه رشد کرده و آن را پوشانده است و به همین دلیل از نظرها پنهان مانده‌است و تنها عدهٔ معدودی از وجود آن اطلاع داشته‌اند. در بیست و چهارم ژوئیهٔ سال ۱۹۱۱ میلادی، ماچو پیچو به‌وسیلهٔ هیرام بینگهام، تاریخ‌شناس آمریکایی در یک سخنرانی‌ در دانشگاه ییل به دنیای غرب معرفی شد. او به‌وسیلهٔ راهنمایی محلیانی که گهگاه به سایت مراجعه می‌کردند به آنجا هدایت شد. بینگهام مطالعات باستان‌شناسی را انجام داد و تحقیقاتش را دربارهٔ آن محل کامل کرد و آن را «شهر گمشدهٔ اینکاها» که نام اولین کتابش نیز بود، نامید. او هرگز اعتباری برای کسانی که او را به آن محل راهنمایی کردنند قائل نشد و آن را یک شایعهٔ محلی نامید.

بینگهام در حال جستجو برای یافتن شهر ویکتوس، آخرین پناهگاه و موضع ایستادگی اینکاها در دوران تسلط اسپانیا بر پرو بود. در سال ۱۹۱۱ میلادی، بعد از سال‌ها کاوش و سفر در حوالی منطقه، او توسط کو‌اِن‌چو‌آنز (به اسپانیایی: Quechuans) که در ماچو پیچو و در زیرساخت‌های اصلی شهر زندگی می‌کرد به دژ هدایت شد. او چندین سفر دیگر انجام داد و حفاری‌هایی را نیز در سایت در حوالی سال ۱۹۱۵ میلادی هدایت کرد. او کتاب‌ها و مقالاتی دربارهٔ کشف ماچو پیچو نوشت.

سیمون ویسبارد، کاوشگر قدیمی کوسکو، مدعی می‌باشد که انریک پالما، گابینو سانچز و آگوستین لیزاراگا که اسمامی‌شان بر روی یکی از صخره‌ها در آنجا در تاریخ ۱۴ ژوئیه سال ۱۹۰۱ میلادی حک شده‌است قبل از بینگهام آنجا را کشف کرده‌بودند. همچنین، در سال ۱۹۰۴ میلادی یک مهندس به نام فرانکلین ظاهراً اشاره‌ای به خرابه‌ها از فاصلهٔ دور داشته‌است. بنا بر ادعای خانوادهٔ پِین، او به توماس پِین، مبلغ مذهبی که در آن مکان زندگی می‌کرده است، دربارهٔ این محل گفته است. در سال ۱۹۰۶ میلادی، پین و مبلغی دیگر به نام استوارت ای مک نارین (۱۸۶۷ تا ۱۹۶۵ میلادی) ظاهراً به محل خرابه‌ها صعود کرده‌اند.

در سال ۱۹۱۳، این مکان بعد از اینکه انجمن جغرافیای ملی (به انگلیسی: ‎National Geographic Society ‏) بحث‌های ماه آوریل را بطور کامل به آن اختصاص داد شهرت بسیاری پیدا کرد. در سال ۱۹۸۱ میلادی منطقه‌ای به وسعت ۳۲۵.۹۲ کیلومتر مربع که ماچو پیچو را احاطه کرده‌بود جزء میراث تاریخی پرو به ثبت رسید. این منطقه تنها به این خرابه‌ها محدود نمی‌شد بلکه شامل مناظر طبیعی منطقه‌ای نیز می‌شود.

ماچو پیچو به‌عنوان میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۸۳ میلادی به ثبت رسید. و این منطقه «یک شاهکار خالص معماری و نشانه‌ای منحصر به فرد از تمدن اینکاها» نامیده شد. این اثر هم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته می‌شود.

منطقهٔ جغرافیایی

ماچو پیچو در ۷۰ کیلومتری شمال غربی کوسکو، در بالاترین نقطهٔ کوه ماچو پیچو، ۲٬۳۵۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده‌است. این اثر از مهم‌ترین آثار باستانشناسی در آمریکای جنوبی و پربیننده‌ترین جاذبهٔ توریستی کشور پرو می‌باشد.
از سمت بالا، در صخرهٔ ماچو پیچو، یک صفحهٔ سنگی عمودی ۶۰۰ متری قرار دارد که در انتها به رودخانهٔ اوروباما می‌رسد. مکان این شهر جزء اسرار نظامی بوده‌است.

توریسم

ماچو پیچو که جزء میراث ثبت شدهٔ یونسکو می‌باشد به‌عنوان پر بازدیدترین مکان توریستی کشور پرو و مهم‌ترین منبع درآمد، بطور پیوسته در معرض خطرهای اقتصادی و تجاری قراردارد. در اواخر ۱۹۹۰ میلادی، دولت پرو اجازهٔ ساخت ماشین کابلی و یک هتل لوکس همراه با رستوران و مجموعهٔ توریستی را در خرابه‌های سایت صادرکرد. این تصمیم با مخالفت دانشمندان و عموم مردم پرو روبرو شد. آنها معتقد بودند که تعداد زیاد توریست در سایت امکان اعمال خطر را بر آن افزایش می‌دهد.
توریست‌های ماچو پیچو همه ساله در حال افزایش می‌باشد و در سال ۲۰۰۳ میلادی معادل ۴۰۰٬۰۰۰ نفر بوده‌است. [۱] به این منظور، اعتراض‌های شدیدی برای ساختن پل جدید در این سایت صورت گرفته است و یونسکو این سایت را در لیست آثار در معرض خطر قرار داده‌است.

در هنگام استفاده از این سایت صدماتی به آن وارد شده‌است. در سپتامبر سال ۲۰۰۰ میلادی، ساعت آفتابی این‌تی‌هوآتانا به علت سقوط یک جرثقیل ۴۵۰ کیلوگرمی به شدت صدمه دید. این جرثقیل توسط یک شرکت تبلیغاتی که آگهی برای یک مدل آبجو می‌ساخت استفاده می‌شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 پترا به عربی ( البتراء ) شهری تاریخی در کشور پادشاهی اردن
 
این شهر باستانی در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر عمّان پایتخت اردن ودر غرب راه اصلی بین شهر عمّان وشهر عقبه واقع شده‌است. شهری است به کمال که همهٔ آن در کوه و در تخته سنگهایی به رنگ گل سرخ یا رنگ صورتی تراشیده شده‌است. از اینجاست که نام این شهر زیبا پترا نهاده شده‌است. کلمه (پترا) به زبان یونانی به معنی (صخره) است وچون این شهر باستانی تماماً در سنگ (صخره) کنده شده‌است آنرا پترا نامیده‌اند. همچنین این شهر تاریخی وزیبا را به خاطر گل سرخ گون بودنش بنام ( المدینة الوردیة ) نیز نامیده شده‌است، در سال ۱۹۷۸ میلادی کتابی در این مورد نوشته شده‌است که از تاریخ بنای این شهر باستانی سخن می‌گوید ، مؤلف نام کتاب را (الأسرار المَدینَة الوَردِیَة) نامگذاری نموده‌است. نام قدیم این شهر سلع بود، یعنی (صخره) رومیان نامش را به زبان خودشان ترجمه نموده‌اند. ، درقرن اول قبل از میلاد ودر عهد شاه غسانی حارث سوم درخشید.
حدود کشور نَبَطی‌ها

حدود کشور نَبَطی‌ها از ساحل شهر عسقلان در غرب فلسطین و در امتداد صحرای شام در سمت مشرق ادامه می‌یافت. شهر پترا حلقهٔ اتصال بین تمدن سرزمین میان‌رودان (یا بین‌النهرین) و سرزمین شام و شبه‌جزیره عربستان و مصر بوده‌است. این شهر که پایتخت کشور نَبَطی‌ها بود توانسته‌بود کنترل و زمام راه‌های تجارتی مناطق اطراف خود بدست گیرد، کاروانهای تجارتی از جنوب شبه‌جزیره عربستان و غزه و عسقلان و صور و دمشق از راه پترا پایتخت کشور نَبَطی‌ها می‌گذشته‌اند و این شهر از رونق خاصی برخوردار بوده‌اند.
پایان حکومت نَبَطی‌ها

پایان حکومت نَبَطی‌ها و خرابی پایتخت شهر پترا بدست رومیان در سال ۱۰۵ میلادی بوده‌است، قشون رومیان در سال ۱۰۵ میلادی سرزمین نَبَطی‌ها را محاصره می‌کنند وآب را به روی ساکنان شهر می‌بندند و سرانجام بعد از مدتی آن شهر را اشغال می‌کنند و به حکومت نَبَطی‌ها خاتمه می‌دهند.
بیرون آمدن پترا از دست رومیان

در سال ۶۳۶ میلادی عربها توانستند شهر پترا را از نفود رومی‌ها برهانند. ساکنان پترا پس از آن به کشاورزی اشتغال ورزیدند. اما زلزله‌ای که درسالهای ۷۴۶ و ۷۴۸ به این شهر وارد آمد، ساکنان پترا را وادار نمود تا به مناطق اطراف کوچ کنند. آثار این شهر باستانی همچون دُّری در کوه می‌درخشد و یادگاری از دوران نَبَطی‌ها بجا مانده‌است که بسیار تماشایی است.
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
تاج‌محل (به هندی: तIज महल، به اردو: تاج محال)
 
آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر اگرا و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌است. این بنا به دستور شاه جهان، امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود از همسر ایرانی محبوبش ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱ (میلادی) به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. شاه تصمیم گرفت پس از مرگ همسرش با ساخت بنایی زیبا، مجلل و عظیم، همسرش را جاودانه کند. از این‌رو آرامگاهی زیبا بر روی قبر او بنا نهاد.

همانطور که مشخص است، نام این بنای زیبا ایرانی می‌باشد. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی تأسیس شده‌است و در ساخت آن ۲۰،۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند.

آغاز ساخت تاج‌محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ ش) بود و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ ش) تکمیل شد.

احمد معماری لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری (سده یازدهم هجری) سرمعماران ایرانی سازنده تاج محل در هندوستان بوده‌اند. در برخی متون نیز از عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی طغرانویس، که هر دو ایرانی بوده‌اند نام برده شده‌است، که گویا خطاطی‌های روی در و دیوارهای تاج محل به امانت خان واگذار شده‌بوده‌است.
 
نماد وفا و عشق ابدی

تاج محل بنایی مُجَلَّل و رمز عشق ابدیست که سه قرن و نیم از بنای آن می‌گذرد. اخلاص به عشقی رومانسی، از دوران بسیار دور همچون: «لیلی و مجنون»، «رومئو و ژولیت» و یا «بخت‌النصر» که باغ‌های معلق بابل را به نشان وفاداری برای همسرش ساخت که یکی از عجایب هفتگانه دنیاست، تاج محل نیز یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیاست، تاج محل آرامگاه «ارجمند بانو بیگم» ملقب به ممتازمحل همسر محبوب «شاه‌جهان» پنجمین پادشاه گورکانی بود که در هند به پادشاهی رسید. این بنا به دستور شاه‌جهان برای نشان دادن عمق علاقه و عشق خود به ممتاز محل ساخته‌است.
 
داستان بنای این مجموعه عمارات مجلل که در وسط آن گنبد تاج محل چون نگینی می درخشد، بر ارزش تاریخی این شاهکار هنری افزوده است. تاج محل، در واقع، باشکوه ترین هدیه یک شاه به همسر از دست رفته اش است و پایه‌های آن بر عشق وافر شاه جهان گورکانی به ممتاز محل ایرانی تبار استوار است. شاید اگر در سال ١٦٠٧ میلادی شاهزاده خرم، که بعدا با نام شاه جهان شناخته شد، ارجمند بانو بیگم را، که بعدا به ممتاز محل ملقب شد، نمی دید، امروز از تاج محل خبری نبود.

ارجمند بانو دختر یکی از اشراف ایرانی با نام عبدالحسن آصف خان و متولد شهر آگرای هند بود. نور جهان، عمه ارجمند بانو همسر محبوب جهانگیر، پدر شهزاده خرم و شاه گورکانی وقت بود که در سیاست و دولتداری هم نقش بارزی داشت. شاهزاده خرم که در آتش عشق ارجمند بانو می سوخت، بنا به ضوابط سلطنتی با دو زن دیگر ازدواج کرد که اولی از بستگان دربار صفوی ایران بود. خرم پس از پنج سال انتظار به وصلت ارجمند بانو رسید.

او پس از مراسم عروسی اعلام کرد که عروس تازه از سایر زنان دربار برتر و "ممتاز محل" است. ازآن به بعد ارجمند بانو با همین نام و پسوند "بیگم" خطاب می‌شد. به نوشته یک تاریخ نگار دربار گورکانی هند که با نام "قزوینی" از او یاد می‌شود، پیوند شاهزاده با دو همسر دیگرش تنها حکم زناشویی معمولی را داشت و "خرم" هیچ زن دیگری را شایسته محبت و شیفتگی ای که نثار ممتاز محل می‌کرد، نمى دانست. سال ١٦٢٨ شاهزاده خرم بر تخت طاووس هند نشست و به "شاه جهان" ملقب شد. ممتاز محل نمى خواست به مانند عمه قدرتمندش در امور اداری و سیاسی دستی داشته باشد. در عوض فهرست نام های زنان بیوه و کودکان یتیم را ترتیب می‌داد و از شوهرش می خواست که به نیازهای آنها رسیدگی کند و برای خانواده‌های بینوا نفقه تعیین می‌کرد. او نیز مانند شاه جهان به هنر معماری علاقه داشت و در ساماندهی یک باغ کرانه رود یامونا در شهر آگرا، جایی که سرانجام محل آخرت او شد، نقش داشت.
 
درگذشت ممتاز محل و وصیت او
 
ممتاز محل همسر دوم شاه‌جهان در ۱۷ جون ۱۶۳۱ میلادی در هنگام تولد فرزند چهاردهمش جان باخت. شاه جهان و ممتازمحل در سال ۱۶۱۲ ازدواج کردند و ۱۸ سال با یکدیگر زندگی کردند و ثمره این ازدواج ۱۴ فرزند بود که هفت تن زنده ماندند و بزرگ شدند. در یکی از حمله‌های جنگی ممتاز محل همراه شاه‌جهان بود. او باردار و در ماهای آخر بارداری بود و در اثر وضع حمل جان باخت، این نوزاد چهاردهمین فرزندی بود که از ممتاز محل زائیده و دختر بود که نامش را گوهره‌بیگم گذاشتند. هنگام وفات «ممتاز محل» ۳۹ سال بیش نداشت او از شوهرش درخواست کرد که پس از وی زنی نگیرد و برای او مقبره‌ای بسازد که بدان نام وی جاوید بماند.

مرگ ناگهانی «ممتاز محل» پادشاه را دچار غم و اندوه ساخت. شاه داغدیده پس از تفکر و تدبر تصمیم گرفت بنائی بر مزار محبوبش بسازد تا شاهدی بر عشقش باشد، از اینرو طراحان، مهندسان و استادکاران را از گوشه و کنار دنیا گرد آورد تا آرامگاهی را بسازند که آخرین دستاورد معماری گورکانی گردد.

به نوشته تاریخ نگاران، شاه جهان در پی درگذشت محبوب ترین همراه زندگی اش خلعت شاهانه اش را به عبای سفید عوض کرد و یک سال سوگوار بود. شاهی که قبلا برای توسعه دامنه سلطنتش خون فراوانی ریخته بود، گوشه نشین شد و برای مدتی دخترش جهان آرا به امور دولتداری پرداخت. روایت حاکی است ک موهای سیاه شاه جهان طی یکی دو ماه سوگواری سفید شد.

شاه جهان، تا از چنگ رخوت رها شد، در اجرای وصیت ممتاز محل بهترین معماران و خوشنویسان را از سراسر هند و بیرون از آن فرا خواند تا بنای یادبود محبوب ازدست رفته اش را در شهر آگرا، پایتخت امپراتوری گورکانی، بسازند.
تاریخ نگاران آن دوران، از این بنای یادبود با نام "روضه ممتاز محل" یاد کرده اند و برخی بر این نظراند که "تاج محل" مخفف "ممتاز محل" است. "پیتر ماندی"، جهانگرد اروپایی سده ١٧ میلادی نیز در نوشته‌هایش از "تاجِ محل، ملکه دربار گورکانی" نام می‌برد.

خود شاه جهان هم که سال ها بعد، به دست پسرش اورنگزیب شکست خورد و مدتی در زندان لعل قلعه به سر برد، پس از درگذشت کنار ممتاز محل زیر گنبد تاج محل به خاک سپرده شد.
 
معماری باغ و ساختمان تاج محل

شاه‌جهان جایگاهی را در کنار «رود جمنا» برای این بنای بزرگ برگزید. تاج محل مقبره‌ای است با ۵۸ متر بلندی، ۵۶ متر پهنا که در نزدیکی اگرا در ایالت اوتار پرادش هندوستان بر روی یک تخته عظیم ۱۰۰ متر × ۱۰۰ متر مرمرین ساخته شده‌است. این بنای بزرگ، در یک باغ پهناور ۱۸ هکتاری قرار دارد، که در مرکز این یک باغ نهر آب طولانی وجود دارد و به شیوه چهارباغ‌های ایرانی ساخته شده‌است.

شاه‌جهان قصد داشت برای خود نیز آرامگاهی در کران دیگر «رود جمنا» و برابر آن بسازد و این دو بنا را با پلی به یکدیگر متصل سازد به‌نشانه آنکه پیوند او و همسرش از جریان زمان هم در می‌گذرد. قرار بود که بر خلاف نمای تاج محل که از مرمر سفید است، آرامگاه شاه از مرمر سیاه باشد. اما سرنوشت بر این شد که آرامگاه دوم هرگز برپا نشود و شاه در کنار همسرش آرام گیرد.

تاج محل از سال ۱۹۸۳ جزو میراث جهانی یونسکو درآمده و در نظر سنجی بزرگ جهانی در سال ۲۰۰۷ میلادی که در ۸ ژوئیه همان سال نتیجه آن اعلام گردید این بنا در شمار یکی از عجایب هفتگانه جهان در دوران حاضر شناخته شد.
در دو طرف بنای اصلی دو بنای کوچکتر و قرینه به‌چشم می‌خورد که در سمت غرب یک مسجد سه‌گنبدی وجود دارد که از ماسه‌سنگ (قهوه‌ای مایل به قرمز) ساخته شده و در شرق بنایی است که زمانی به مثابه مهمان‌سرا به کار می‌رفته‌است.

گیوین هامبلی، نویسنده کتاب "شهرهای هندوستان گورکانی"، می‌نویسد که ریشه‌های ایرانی تاج محل، نخستین و پایدار ترین برداشتی خواهد بود که یک دانش پژوه رشته معماری اسلامی با دیدن این بنای یادبود حاصل می‌کند. به نظر او، تاج محل یک نمونه از معماری صفوی است و در واقع، نمایانگر حد اعلای نبوغ ایرانی در هنر معماری در خاک هند است.
 
هامبلی با استناد به سخنان هرمان گوتز، کارشناس تاریخ هنر، می افزاید: "تاج محل از بهترین نمونه‌های معماری است که با ذوق و سلیقه صفوی انجام شده است ... در تاج محل موارد معدود انحراف از ارتدکسی هنری صفوی را می‌توان مشاهده کرد که شامل "چتری های راجپوتِ" پیرامون گنبد و تفاوت هایی در تناسب میان گنبد و پایه آن می‌شود. گلدسته‌ها هم که احتمالا با الهام از آرامگاه "محمود خلجی" در "ماندو" ساخته شده اند، اندکی متفاوت اند. از غرایب روزگار است که که یکی از "عجایب جهان" که کمترین ارتباط را با هنر گورکانی (مغولی) دارد، به نمونه کلاسیک و نماد تمدن گورکانی تبدیل شده است."
 
معمار و طراح تاج محل

در متون تاریخی به نام معمار این مجموعه اشاره نشده‌است اما در برخی از متن‌های متأخر، به شخصی به نام استاد احمد لاهوری اشاره شده‌است. بنا به یک دستنویس بازمانده از سده ١٧ میلادی، سرمعمار تاج محل و لعل قلعه (قلعه سرخ) دهلی همین استاد احمد لاهوری بوده است.

علاوه بر این، در برخی از متون از شخصی به نام استاد عیسی نام برده شده که بعضی او را اهل شیراز و عده‌ای وی را اهل استانبول دانسته‌اند. برخی از پژوهشگران نیز به یک نسخه خطی اشاره کرده‌اند که در آن به «استاد عیسی شیرازی نقشه نویس» و « امانت خان شیرازی طغرانویس» اشاره شده‌است.جدای افراد نامبرده از فردی به نام جرونیمو ورونئو اهل ونیز هم نامبرده شده است. عبدالحق شیرازی که سال ١٦٠٩ از شیراز به هند مهاجرت کرد و به خاطر استعداد فوق العاده‌اش در هنر خوش نویسی از سوی شاه جهان به "امانت خان" ملقب شد. به احتمال قریب به یقین، تمام خطاطی‌های روی در و دیوارهای تاج محل به امانت خان واگذار شده بود، چون تنها نام اوست که به شکل "امانت خان الشیرازی" زیر یکی از خطاطی ها در ایوان جنوبی تاج محل حک شده است. امضای او حاکی از مقام بلند امانت خان در دربار گورکانیان نیز هست. آنچه مسلم است خط ثلث کتیبه‌های تاج محل که به رنگ مشکی بر زمینه مرمر سفید نشسته اثر امانت خان شیرازی است.

وجود یک معمار لاهوری در طراحی تاج محل به معنی فقدان یک یا چند معمار ایرانی نیست. زیرا می‌توان اظهار داشت که طراحی و ساخت این مجموعه عظیم و با شکوه، تنها توسط یک معمار صورت نپذیرفته‌است و به احتمال زیاد چند نفر معمار و عده کثیری هنرمند در این کار مشارکت داشته‌اند.

به گفته تاریخدان آمریکایی "میلو بیچ"، در این مورد می‌توان تنها گمانه زنی کرد که معمار اصلی تاج محل چه کسی بوده، اما این نکته روشن است که خود شاه جهان به هنر معماری علاقه داشت ولابد در طراحی تاج محل نیز دستکم نقش یک رایزن را داشته است.

گفته می‌شود برای ساخت این بنا بیست هزار کارگر، استادکار، معمار، سنگ‌تراش، نقاش، فلزکار و جواهرتراش به‌مدت بیست و دو سال کار کرده‌اند.
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
  

عجایب هفتگانه جدید جهان شنبه شب 7 ژوییه در یک مراسم رسمی در استادیوم لوز شهر لیسبون ، پایتخت پرتغال و با حضور چهره های مشهور جهانی معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، در خاتمه یک رای گیری که توسط یک بنیاد سوئیسی برگزار شد و در جریان آن نزدیک به 100 میلیون نفر از طریق اینترنت یا تلفن به فهرستی شامل 20 نامزد نهایی کسب عنوان عجایب هفتگانه جدید جهان رای دادند ، برگزارکنندگان این رای گیری شنبه شب فهرست نهایی عجایب هفتگانه جدید جهان را در لیسبون معرفی کردند.

دیوار بزرگ چین ، آرامگاه تاج محل (هند) ، شهر باستانی پترا (اردن) ، مجسمه حضرت مسیح ریودوژانیرو (برزیل) ، ویرانه های ماچو پیکچو متعلق به تمدن اینکا (پرو) ، هرم و بقایای شهر چیچن ایتزا متعلق به تمدن مایا (مکزیک) و کولوسئو رم (ایتالیا) به عنوان عجایب هفتگانه جدید جهان انتخاب شدند.

البته اهرام ثلاثه مصر آخرین بازمانده عجایب هفتگانه قدیم جهان کماکان مقام خود را حفظ کرده است.

رای گیری برای انتخاب عجایب هفتگانه جدید جهان بسیار جدل برانگیز بود ، زیرا هر فردی هر اندازه که مایل بود می توانست به مکان مورد نظر خود رای دهد. به طوری که براساس آمار حدود 2 میلیون اردنی از مجموع جمعیت 6 میلیونی این کشور به شهر باستانی پترا رای داده اند.

از سوی دیگر سازمان یونسکو از این طرح استقبال نکرد و آن را تنها امری مربوط به افرادی که در رای گیری شرکت کردند، دانسته است.

عجایب هفتگانه قدیم جهان عبارتند از ، اهرام ثلاثه مصر، باغ های معلق بابل ، مجسمه زئوس کوه المپ ،معبد آرتمیس ، معبد هالیکارناس ، مجسمه هرکول جزیره رودس و فار اسکندریه که از میان آنها تنها اهرام ثلاثه مصر تا روزگار ما باقی مانده است.
 


تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
منشأ ظهور آمار به صورت توصیف اطلاعات را می توان سرشماری هایی که حدود 4000 سال قبل از میلادمسیح توسط بابلی ها و مصری ها و بعداً توسط امپراتوری های روم و ایران درباره اطلاعات مربوط به زاد و ولد و دارائی های افراد جامعه زیر سلطه خود انجام می گرفته، به حساب آورد.

در آن زمان بود که روش هایی برای جمع آوری، تنظیم و تلخیص داده ها ابداع گردید. در قرن چهاردهم برای محاسبه نرخ بیمه، جمع آوری اطلاعات درباره تولد و وفات، تصادفات و حوادث رایج گردید.

در اواسط قرن شانزدهم اولین کتاب احتمال توسط کاردن با عنوان "بازی ها و شانس" نوشته شد، او در این کتاب روش های تقلب در بازی های قمار را ارائه داد. بعلاوه، موضوع پیش بینی در نتایج حاصل از انجام آزمایش ها را مطرح نمود. یکی از کارهای او پیش بینی روز وفات خودش بود که برای اثبات صحت پیش بینی در آن روز خودکشی نمود.
در اواسط قرن هفدهم پاسکال و فرما اولین کسانی بودند که مطالعه احتمال را به طور علمی شروع نمودند. در همین سال ها به طور همزمان مطالعات آماری به صورت توصیفی انجام می گرفت. مثلاً گرونت با مطالعه تعداد متولدین کشف نمود که تعداد پسرها از دخترها کمی بیشتر است، اما سال های اول زندگی تعداد بیشتری از پسرها فوت می کنند.

استفاده از احتمال در آمار، در اواخر قرن هفدهم شروع شد، که در این باره می توان به مطالعات مندل در مورد قانون وراثت، گالتون در بکارگیری همبستگی و ارتباط بین صفات، و به ویژه فیشر در ابداع روش های مختلف استنباط آماری اشاره نمود.

از شروع قرن بیستم همه ساله روش های متعددی برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل اطلاعات ارائه گردیده که همچنان ادامه داردتاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
1-بین کار وزندگی تعادل برقرار کنید.

2-برای تندرستی وسلامتی جسم وروانتان به طورجدی برنامه ریزی کنید.

3-ازیک بعدی بودن بپرهیزید.

4-کارهایی را که باید انجام بشوند ونیز آنهایی راکه لزومی به انجامشان نیست، مشخص کنید.

5-اموری را که نیاز به حضور ونظارت مستقیم شما ندارند، به یک فرد مطمئن ولا یق بسپارید.

6-ازراهنمایی خواستن وراهنمایی کردن دیگران دریغ نکنید.

7- ازپرگویی بپرهیزید تابیشتر بیاموزید.

8- خط مشی زندگیتان را تعیین کنید.

9- زمان وهمچنین مکانهایی را برای خلوت و آرامش خود برگزینید.

10- از فواید کا رگروهی بی بهره نمانید.

11- خودتان را دست کم نگیرید.تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :

·              Algebra Equations Solver v7.30 : يك نرم افزار محاسبات رياضي براي حل معادلات جبر در سريترين زمان

·          Basic Math Solved !2008 : نرم افزاري قدرتمند براي حل معادلات رياضي با محيط گرافيكي و كاربري آسان

·          Collegepro Mathematics : نرم افزار آموزش رياضي ، طراحي شده توسط بك تيم متخصص

·          Derive 6.10 : نرم افزاري قدرتمند به منظور حل مسائل رياضي و رسم نمودارهاي متفاوت در محيط هاي دو بعدي و سه بعدي

·          Equation Wizard v1.2 : نرم افزار حل مسائل و معادلات جبري پيچيده با سرعت خوب

·          Maplesoft Maple 12: يك مفسر براي زبان برنامه نويسي پويا mapla است.در حالت عادي عبارات جبري و عبارات منطق در حافظه كامپيوتر ،ذخيره مي شوند و پس از آن بواسطه اين نرم افزار پردازش شده و حل مي شوند.اين نرم افزار يكي از معتبرترين و قوي ترين نرم افزار هاي حل مسائل رياضي است.

·          Math Success Deiuxo 2007 : اين نرم افزار يكي از قديمي ترين نرم افزارهاي كاربردي در رشته رياضي بوده و داراي محيطي بسيار ساده است و مي توان به عنوان كمك در رشته هاي رياضي از آن استفاده نمود.

·          Math Type 6 : شما با اين نرم افزار به راحتي مي توانيد نمادهاي رياضي را براي كار در word ،صفحات وب ،چاپ كردن ،نمايش ،Latex ،Text وMathML Docs به كار گيريد.

·          Mathcad 14.0 + Extra Libraries : به واسطه اين نرم افزار مي توانيد به طور همزمان طراحي و نقشه ريزي و انجام محاسبات رياضي انجام داده و با استفاده ابزار هوشمند و بسيار قوي به محاسبه عمليات گوناگون رياضي پرداخت.

·          Microsoft Math 2007 : اين نرم افزار يك نرم افزار كمك اموزشي در زمينه دروس رياضي از شركت مايكروسافت بوده كه با آن كاربران قادرند تا با ابزار موجود در برنامه اقدام به حل مشكلات و مسائل پيچيده رياضي كنند .اين نرم افزار يك ماشين حساب مهندسي فوق حرفه اي نيز مي باشد.

·          Minitab 15.1.1 : از قابليت هاي آن مي توان به ارائه نمودارهاي مختلف ،آمار توصيفي ،تجزيه و تحليل سيستم هاي اندازه گيري و ... اشاره كرد.

·          SPSS V16.0.1 : يك نرم افزار معتبر و بسيار قدرتمند در زمينه تحليل هاي آماري كه از قدمت بسياري برخوردار بوده و كار در محيط آن بسيار ساده و سريع است و در مديريت پروژه هاي عمراني و محاسبات آماري مهندسي راه و ترافيك نيز كاربرد دارد.

·          Stat Soft Statistica 6.0 : از نرم افزار هاي تخصصي آماري و كنترل كيفيت بوده و از جمله قابليتهاي خوب اين نرم افزار، تقسيم بندي مباحث علمي ونرم افزاري تحت عنوان ماژول هاي مربوطه مي باشد. از قابليتهاي ديگر آن انجام آمارهاي توصيفي، ضريب همبستگي ، محاسبه احتمالات ، رسم و ارائه صدها نوع نمايش گرافيكي با اتصال پويا بين نمودارها و داده هاو... است.

·          The Ultimate Math Solvor V5.0.1.3 : توانايي حل مسائل و معادلات رياضي در صفحه اي كه Tex وارد آن مي كنيم.

·          Algebra Equation 3.0

·              Aptech Gauss 8.0.0.910

·              Delta Graph 5.6.3

·              Dplot 2.1.0.2

·              EQS 6.1

·              Find Graph 1.750

·              Flex PDE Professional 3D 5.0.15

·              Function Grapher 2.7

·              Graphe Easy 2.25

·              GraphNow Complex Grapher 1.0.1

·              GraphNow Math Calculator 2.1.9

·              GraphNow Visual Fractal 1.0.1

Lisrel 8.51تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :

بیشتر سازمان‌های‌دولتی‌از آمار برای‌ارائه‌ارقام‌و اعدادی‌که‌مربوط‌به‌فعالیت‌های‌واحدهایشان‌می‌شود، استفاده‌می‌کنند و چون‌این‌کار را چندان‌تخصصی‌نمی‌دانند به‌جای‌به‌کارگیری‌کارشناسان‌ آمار از افرادی‌بهره‌می‌برند که‌آشنایی‌مختصری‌با این‌علم‌دارند. در حالی‌که‌اکثر برنامه‌ریزی‌های‌زیربنایی‌کشور را می‌توان‌با استفاده‌از روش‌های‌پیشرفته‌آمار انجام‌داد. البته‌گمنام‌بودن‌علم‌آمار و کاربردهای‌آن‌در جامعه‌، مانع‌از جذب‌فارغ‌التحصیلان‌رشته‌آمار نشده‌ است‌بلکه‌بسیاری‌از استادان و دانشجویان‌این‌رشته‌معتقد هستند که‌ فارغ‌التحصیلان‌آمار کمتر با مشکل‌بیکاری‌روبرو می‌شوند. فارغ‌التحصیلان‌ این‌رشته‌می‌توانند در سازمان‌برنامه‌و بودجه‌، مرکز آمار ایران‌، بانک‌ها، ادارات‌بیمه‌، مراکز صنعتی‌و کارخانجات‌، واحدهای‌آماری‌ وزارتخانه‌های‌مختلف‌همچون‌جهاد کشاورزی‌، کار، بهداشت‌، اقتصاد و امور دارایی‌، فرهنگ‌و ارشاد اسلامی و به‌طور کلی‌در هر مرکزی‌که‌نیاز به‌ جمع‌آوری‌و تجزیه‌و تحلیل‌آمار و اطلاعات‌دارد، مشغول‌به‌کار شوند. بيشتر سازمان هاي دولتي از آمار براي ارائه ارقام و اعدادي كه مربوط به فعاليت هاي واحدهايشان مي شود استفاده مي كنند و چون اين كار را چندان تخصصي نمي دانند به جاي به كار گيري كارشناسان آمار از افرادي بهره مي برند كه آشنايي مختصري با اين علم دارند. در حالي كه اكثر برنامه ريزي هاي زير بنايي كشور را مي توان با استفاده از روش هاي پيشرفته ي آمار انجام داد. البته گمنام بودن علم آمار و كاربردهاي آن در جامعه، مانع از جذب فارغ التحصيلان رشته ي آمار نشده است بلكه بسياري از استادان و دانشجويان اين رشته معتقد هستند كه فارغ التحصيلان آمار كمتر با مشكل بيكاري روبرو مي شوند. فارغ التحصيلان اين رشته مي توانند در سازمان برنامه و بودجه، مركز آمار ايران، بانكها، ادارات بيمه، بازار بورس، مراكز صنعتي و كارخانجات، واحدهاي آماري وزارت خانه هاي مختلف همچون جهاد كشاورزي، كار، بهداشت، اقتصاد و امور دارايي، فرهنگ و ارشاد اسلامي و به طور كلي در هر مركزي كه نياز به جمع آوري و تجزيه وتحليل آمار و اطلاعات دارد، مشغول به كار شوند.
چشم انداز آينده
فرصتهاي شغلي براي دارندگان مدرك آمار مساعد مي باشد هر چند بسياري از اين مشاغل با عنوان «آمارگر» شناخته نمي شوند. اين مسئله بخصوص در مورد مشاغلي است كه با تجزيه و تحليل و تفسير داده هاي به دست آمده از علوم ديگر مانند اقتصاد، زيست شناسي، روانشناسي يا مهندسي سر و كار دارند، صدق مي كند.تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
وظیفه اولیه آمار، که صرفاً عبارت از جمع­آوری و نمایش داده­ها بود، کاملاً تغییر کرده است و نقش جدید آن، فراهم آوردن ابزارهایی تحلیلی است که با استفاده از آنها بتوان داده­ها را به­طور مؤثر جمع­آوری کرد و از آنها معانی لازم را بیرون کشیده و تفسیر نمود. با استفاده از مفاهیم و روش­های آماری می­توان از روی نمونه، نتیجه­گیری­های معتبری در مورد جامعه به­عمل آورد. علم آمار در تمام آن دسته از فعالیت های بشری که در آنها، اثبات ادعاها و طبقه بندی اطلاعات مبتنی بر شواهد تجربی است، حضور دارد.

کاربرد روش های آماری در قلمروهای گوناگونی از علوم انسانی، علوم و مهندسی، رشته های علمی جدیدی پدید آورده است ککه در ارتباط متقابل با آمار هستند، نظیر آمار زیستی، روانسنجی، آمار مهندسی، آمار بازرگانی، اقتصادسنجی و جمعیت­شناسی. بعلاوه، علم آمار در رشته­های بسیار دیگری که هنوز از ترکیب آنها با آمار شاخه­هایی با اسامی خاص پدید نیامده، از قبیل علوم سیاسی، هواشناسی و محیط­شناسی، نقش عمده­ای ایفا می­کند.

مفاهیم اساسی و هسته اصلی روش­های آماری، در تمام قلمروهای گوناگون کاربرد آمار، تقریباً یکی است: تفاوتی که وجود دارد آن است که در هر قلمرویی، ممکن است تعدادی از روش­ها نسبت به روش­های دیگر مفیدتر باشند و مورد تأکید بیشتری قرار گیرند. معهذا، مثال­هایی که از دامنه وسیع کاربردهای آمار انتخاب می­شوند، به­علت تشابهات فراوانی که از حیث روش­شناسی دارند، برای ادراک روش­های آماری گوناگون، کاربردهای بالقوه­ی آنها و آسیب­پذیری آنها در برابر استفاده نابجا، مفید می­باشند

 تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
. 6رابطه برای اینکه درسال جدید رابطه بهتری با دیگران داشته باشید!

1-همیشه با عزیزانتان با لحنی آهسته وشیوا صحبت کنید.

2-دیگران راهمان گونه که هستند بپذیرید .

3-اشتباهات خودرابپذیریدوبرای رفع آنهاتمام سعی تان رابکنید.

4-به حقوق دیگران ،به ویژه هنگام رانندگی احترام بگذارید.

5-بابچه ها ودوستانتان بازی کنید،راز جوان ماندن دراین امر نهفته است.

6-همیشه طوری رفتار کنید که وجدانتان آسود ه باشد.

6 نکته برای اینکه درسال جدید از شلوغی وبی نظمی درامان باشید!

1-اگر چیزی رالازم نداریدآن را نخرید.

2- هرشب زبا له ها رابیرون ببرید.

3- وسایلی را که دیگر نیازی به آنها ندارید ، ببخشید یابیرون بریزید.

4- میز کارتان را خلوت کنید.

5- تلفن خود را روی پیغام گیر بگذارید تااز جواب دادن به تماسهای بی موقع درامان باشید.

6- تما م وسایلتان را درجای مشخصی بگذارید تادنبالشان نگردیدتاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
مردمان بی دین در رتبه سوم با 16% جمعیت جهانی قرار دارند. جالب آن كه نیمی از این افراد به خدا اعتقاد دارند، اما مذهبی را برای خود به رسمیت نمی شناسند.

اگرچه در غرب كلیه كلیساهای مسیحیان خیز بلندی برای تبلیغ مسیحیت در دنیا برداشته و شدت بیشتری به فعالیت های خود داده اند، اما هنوز مسلمانان كه پایبندی آنها بیشتر و تشتت و اختلاف آرا در آنها به مراتب كمتر از ادیان دیگر است، با تمامی فقر مالی و مشكلات كشورههای اسلامی رتبه دوم را در جامعه جهانی از آن خود نموده است.

بر پایه بررسی های به عمل آمده توسط كارشناسان و آمارگیران جهانی و استنتاجات انجام شده از آمار و اطلاعات كشورها، هم اكنون پیروان دین مسیحیت 33 درصد كل جمعیت جهان را تشكیل می دهند. اما تشتت آرا در این دین كه در اغلب موارد نهی و انكار دیگری را به صورت ریشه ای در مقررات خود دارند، از كلیه ادیان دیگر بیشتر است.

كاتولیك ها، پروتستان ها، ارتدوكس های شرقی، پنته كوستال ها، انگلیكان ها، مونوفیزیست ها، ای ای سی ها، سنت لاتردی ها، شاهدان جیوها، كوئیكرزها، ای. او.جی ها و نومینال ها هواداران گوناگون فرقه های این دین را تشكیل می دهند.

اسلام با سهم 21 درصد از جمعیت دنیا كه شامل سنی ها و شیعیان و چند فرقه دیگر می شود، در رتبه دوم قرار دارد.

مردمان بی دین در رتبه سوم با 16 درصد جمعیت جهانی قرار دارند كه شامل منكرین خداوند، مردمان سكولار و افرادی كه مذهب خود را آشكار نمی نمایند هستند. جالب آن كه نیمی از این افراد به خدا اعتقاد دارند، اما مذهبی را برای خود به رسمیت نمی شناسند.

بر اساس این گزارش، هندوئیسم در رتبه چهارم با 14درصد قرار گرفته است، پس از آن بودیسم با 6 درصد و سنت چینی هم با 6 درصد جمعیت جهانی و همچنین مذاهب درونزایی ابتدایی آفریقایی و سنت های آفریقایی نیز شامل 6 درصد جمعیت جهانی می باشند.

همچنین سیكیسم با 36 صدم درصد جمعیت جهان در رتبه های بعدی قرار دارد و دین معروف یهودیت هم با 22 صدم درصد جمعیت جهانی در انتهای لیست ادیان معتبر قرار می گیرد.


تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :

در این پست قصد دارم تا بخشی از تصاویری را که تلسکوپ هابل از برخی از کهکشان ها گرفته است را تقدیم شما کنم. تعداد این کهکشان ها یازده عدد می باشند که توسط دوربین های فوق العاده تلسکوپ فضایی هابل گرفته  شده اند. تلسکوپ فضایی هابل در آوریل سال ۱۹۹۰ به فضا فرستاده شد و در اوایل کار خود دچار مشکلات متعددی بود اما هم اکنون بهترین جایگاه برای دیدن فضای بیکران است.

کهکشان فرفرهتاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :

تصویر یک کهکشان مار پیچی

تصویر مادون قرمز هسته مرکزی کهکشان راه شیری

کهکشان ستاره فشان

                  تصویر کهکشان کوتوله ان‌جی‌سی ۴۴۴۹ که توسط تلسکوپ هابل ثبت شده‌است.

تصویر کهکشان بیضی شکل و غول پیکر ESO 325-G004
تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
همه عمرتان اینجا زندگی کرده اید اما واقعاً درمورد کهکشان راه شیری چه می دانید؟ احتمالاً می دانید که مارپیچی است که ۱۰۰،۰۰۰ سال نوری امتداد دارد. تصمیم گرفته ایم شما را با حقایق بیشتری درمورد این کهکشان آشنا کنیم.
احتمالاً می دانید که راه شیری کهکشانی مارپیچ و احتمالاً زیباترین نوع کهکشان است. آنها بازوهای بسیار بزرگ و باعظمتی دارند که از یک قطب مرکزی یا توده ای ستاره درخشان بیرون می آید. مارپیچ های آن ظاهری خارق العاده دارند: یک سد مستطیل شکل از ستاره ها در مرکز به جای یک کره و بازوها از دو انتهای سد پرتو می افکنند. ستاره شناسان به این سد، حائل می گویند و ما یکی از اینها را داریم.
درواقع، سد ما واقعاً بزرگ است. این سد با طولی برابر با ۲۷،۰۰۰ سال نوری از اکثر  سدها بزرگتر است.
تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
ايرنا: در فهرست يكصد نابغه برتر جهان، نام دو ايراني، يكي مهندس و ديگري بيولوژيست به چشم مي‌خورد.

در اين فهرست كه  در روزنامه "ديلي تلگراف" چاپ لندن منتشر شد، "علي جوان" با عنوان مهندس، در رتبه دوازدهم و "پرديس ثابتي" بيولوژيست، در رتبه چهل و نهم قرار دارند.

رتبه نخست اين فهرست، در اختيار "آلبرت هوفمن" شيميدان سوييسي و "تيم برنرزلي" متخصص انگليسي امور رايانه است.

اين فهرست را موسسه‌اي مشاوره‌اي به نام "دانشمندان خلاق" از ميان فهرستي چهار هزار نفره برگزيده است.

همچنين نام ‪ ۲۴‬انگليسي و ‪ ۴۶‬آمريكايي در اين فهرست به چشم مي‌خورد.

"استفان هاوكينز" فيزيكدان انگليسي، در رده هفتم قرار دارد و "جي.كي رولينگ" نويسنده داستانهاي "هري پاتر"، در مقام ‪ ۸۳‬قرار گرفته است.

"محمدعلي كلي"، قهرمان سابق مشت زني و "بيل گيتس" صاحب شركت "مايكرو سافت"، بطور مشترك در اين فهرست در رتبه ‪ ۴۳‬قرار گرفته‌اند.

نام "دالايي لاما" رهبر تبتي بوداييان جهان، در اين فهرست در جايگاه ‪۲۶‬ قرار گرفته است.تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 | 23:02 | نویسنده :
آیـا تـا کنون اتـفاق افـتاده کـه در مـورد مـغز خود فکر کنید و
نسبت به عملکرد آن اظهار تعجب نمایید؟

در این مقاله قصد داریم تا شما را با چند نمونه از سحرآمیز
ترین حقایق موجود درمورد مغز شگفت انگیزتان آشنا کنیم.

- وزن طبیعی مغز یک انسان معمولی چیزی در حدود....